10 zakonet qe do t’ju bejne te jeni nje nene e suksesshme

0 0

Edhe pse mundohemi të bëjmë më të mirën për fëmijët sërish mbartim dyshime brenda vetes tonë, dyshime që shpesh na bëjnë të mendojmë se jemi duke i rritur ata në mënyrën e gabuar. Qetësohuni dhe dëgjoni këshillat tona edhe pse ju jeni një nënë shumë e mire, falë tyre mund të bëheni edhe më e suksesshme.

 • Merrni pak kohë për veten tuaj. Bëni diçka që e dëshironi shumë çdo ditë. E lumturoni veten tuaj qoftë edhe për pak minuta në ditë.
 • Jeta është më e bukur nëse qeshni. Mos prisni që gjithçka të shkojë mirë, mos prisni të mos bëni gabime. Mësoni të qeshni gjithmonë edhe pasi keni qarë.
 • Gjithçka ka lidhje me një organizim të mirë. Ngrihuni herët në mëngjes dhe ndiqni një plan të ditës suaj që e keni menduar më parë. I lini shumë pak gjëra në dorë të rastësisë.
 • Fokusohuni tek familja juaj. Ajo duhet të vijë gjithmonë e para, dhe këtu bën pjesë bashkëshorti, fëmija juaj dhe pjestarët e tjerë të familjes.
 • Takoni miket tuaja. I kërkoni bashkëshortit tuaj të qëndrojë për pak kohë me fëmijën. Do t’ju bëjë të ndiheni më mirë një bisedë me miket e “vjetra”.
 • Krijoni një ambient të shëndetshëm në shtëpi. Edhe pse lodrat do të jenë gjithmonë të përhapura nëpër shtëpi, ambienti duhet të jetë i pastër dhe dyshemeja e larë mirë.
 • Mos e krahasoni jetën tuaj me të dikujt tjetër. Edhe nëse keni pasur një ditë të keqe. Mos mendoni se jeni e vetmja që kaloni ditë të këqija.
 • Kërkoni ndihmë. Kjo është një pikë shumë e rëndësishme. Nuk duhet ta lini asnjëherë veten të arrijë në maksimumin e lodhjes dhe nervozizmit pa kërkuar ndihmë.
 • Mësoni të thoni “jo”. Jeni nënë dhe përpiqeni të bëni më të mirën por ndonjëherë do të ishte me vend të thoshit edhe “jo”.
 • Bëni gjithçka në mënyrën që ju mendoni se është më e mirë. I ftojmë të gjitha gratë e botës të besojnë në potencialin e madh që kanë brenda vetes së tyre!

Lexoni edhe: Celesi i lumturise, te kesh respekt per veten

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

 • Po (87%, 177 Votes)177
 • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X