10 vetitë e Shafranit të Indisë

0 0

      1. Shumë i pasur me kurkum

Shafrani i Indisë përmban kurkumin, një substancë me veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksidante. Nga shumica e studimeve rezultoi se ekstraktet e shafranit përfshijnë sasi të mëdha të kurkumit.

  1. Shafran i Indisë shërben si anti-inflamator natyral

Inflamacion kronik kontribuon në shumë sëmundje të zakonshme perëndimore. Kurkumi mund të shtypë shumë molekula të njohura që luajnë role të mëdha në inflamacion.

  1. Rrit kapacitetin antioksidues të trupit

Shafrani i Indisë neutralizon radikalët e lirë në vetvete, por gjithashtu stimulon enzimat e veta antioksiduese të trupit tuaj.

  1. Kurkumi rrit faktorin neurotrofik të trurit dhe ul rrezikun e sëmundjeve të trurit

Kurkumi rrit nivelet e hormonit BDNF të trurit, i cili nxit rritjen e neuroneve të reja dhe lufton proceset e ndryshme degjenerative në trurin tuaj.

  1. Mund të ulë rrezikun e sëmundjevetë zemrës

Kurkumi ka efekte të dobishme për disa faktorë të njohur që luajnë rol në sëmundjet e zemrës. Ai përmirëson funksionin e endotelit dhe është një agjent i fuqishëm anti-inflamator dhe antioksidues.

  1. Ndihmon në parandalimin dhe ndoshta trajtimin e kancerit

Për shkak të ndryshimit molekular që sjell në trup, Shafrani i Indisë mund të parandalojë, por edhe trajtojë kancerin.

  1. Mund të parandalojë dhe trajtojë Alzheimerin

Mund të kalojë pengesën e gjakut në tru dhe është provuar se ka çuar në përmirësime të ndryshme në procesin patologjik të sëmundjes Alzheimer.

  1. Ndihmon pacientët që vuajnë nga artriti

Artriti është jë sëmundje që shkaktohet nga inflamacioni i kyçeve. Përbërësit e Shafranit të Indisë, duket se kanë një efekt pozitiv në këtë sëmundje.

  1. Ka përfitime kundrejt depresionit

Në një studim me 60 persona që vuanin nga depresioni, u vu re se Shafrani i Indisë sjell përfitime njësoj si ilaçet antidepresantë.

  1. Lufton plakjen dhe vonon sëmundjet që lidhen me moshën

Duke marrë parasysh përfitimet e përmendura më sipër, shafrani i Indisë ndihmon në rritjen e jetëgjatësisë.

Lexo edhe: Shafrani nje aleat i shkelqyer per bukurine


Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

14 filma që duhen parë...

Këto ditë që po qëndroni në shtëpi, por jo vetëm gjatë kësaj periudhe, përgjatë gjithë muajve të shtatzanisë keni një listë me 14 filma që duhet të shikoni kur jeni...

Disa lloje kancerësh mund të zbulohen që në fëmijëri e të shfaqen dekada më vonë Mutacionet gjenetike që favorizojnë shumë tumore tashmë shfaqen që në fëmijëri. Sfida është të jeni...

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Si t’i largojmë mërzitjen fëmijëve...

Të gjitha nënat mund të pohojnë se pavarësisht kohës së çmuar që po kalojnë me fëmijët, që në një rutinë normale u kishte munguar, të qëndruarit mbyllur ka vështirësitë e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X