10 ushqimet qe do te rrisin trurin e fetusit

0 0

Truri i fëmijës zhvillohet më shumë midis javës së 24 dhe 42 të shtatëzansë, rritje e cila shënon kulmin e saj në javën e 34 të shtatëzanisë. Dëshironi që truri i fëmijës tuaj të rritet dhe zhvillohet në mënyrë sa më të mirë? Atëherë gjatë shtatëzanisë duhet të konsumoni këto 10 superushqime.

  1. Sardelet: janë shumë të pasura me DHA e cila ndihmon në maturimin e trurit dhe sistemit nervor qëndror. Ato përmbajnë gjithashtu edhe vitaminën D.
  2. Thjerrëzat: janë shumë të pasura me hekur, rëndësia e të cilit është jetike për zhvillmin e trurit. E shoqëroni me dietë të pasur me vitaminë C (specat, lakrat, domatet etj).
  3. Kosi: kosi është shumë i pasur me jod, si edhe proteina. Këshillohet kryesisht kosi grek, të cilin mund ta shoqëroni me mjaltë, arra ose fara të ndryshme për mëngjes.
  4. Spinaqi: përmban shumë folate, kryesisht acid folik i cili ka një rol shumë të rëndësishëm në parandalimin e defekteve të tubit neural. Që spinaqi të ruajë vlerat e tij nuk duhet të gatuhet për një kohë të gjatë.
  5. Veza: është një burim proteinash dhe hekuri, të cilat janë thelbësore për zhvillimin e trurit.
  6. Arra braziliane: përmban selen, deficenca e të cilit mund të shkaktojë probleme në zhvillimin e trurit të fetusit.
  7. Kikirikët: janë shumë të pasur me vitamin E, proteina, etj. Vlerat e larta të vitaminës E mbështesin veprimtarinë e acideve DHA si edhe mbrojnë qelizat e membranës së trurit.
  8. Farat e kungullit: janë shumë të pasura me zink, i cili ka një rol shumë të rëndësishëm në krijimin e strukturës së trurit si edhe në aktivizimin e zonave ku përcillet informacioni.
  9. Patatja e ëmbël: përmban beta-karrotene, e cila konvertohet në organizmën në vitamin A. Vitamina A është shumë e rëndësishme për zhvillimin e sistemit nervor qëndror të fëmijës.
  10. Avokadoja: përmban yndyrna të shëndetshme (acid oleik), të cilat mbrojnë nervat e sistemit nervor qëndror.

Lexo edhe:Ushqimet me te mira per te stimuluar dhimbjet e linjdes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X