10 elementet me te rendesishem per nje femije

0 0

Ushqyerja e fëmijës nga mosha 5-8 vjeç duhet të sigurojë elementët më të rëndësishëm, të cilët janë:
Kalçiumi. Për kocka dhe dhëmbë të fortë. Mund të merret nëpërmjet kosit, gjizës, qumështit, djathit çezar, mocarelës, spinaqit.
• Acidet yndyrore. Ndihmojnë në ndërtimin e qelizave, rregullojnë sistemin nervor, kardiovaskular, rrisin imunitetin e fëmijës etj. E merrni nëpërmjet vezës, salmonit, troftës, bishtajave, arrës etj.
• Hekuri. Ndihmon në formimin e hemoglobinës. Mungesa e tij shkakton anemi. Mund ta merrni nëpërmjet drithërave, tërshërës, troftës, thjerrëzave, fasuleve, spinaqit, etj.
• Magnezi. Mban kockat e forta dhe rrahjet e zemrës të stabilizuara. Gjendet në ushqimet si: avokado, banane, fasulet e kuqe, kosit me ajkë, gjalpit të kikirikut, spinaqit, tërshërës, gjalpit të bajames.
• Kalium. Ndihmon në mbajtjen e balancës së ujit në trupin e njeriut, dhe për pasojë presionin e gjakut në normalitet. Gjendet tek patatet e pjekura, lëngu i kumbullës, kumbullat, lëngu i domates, fasulet e bardha, lëngu i portokallit, farat e lulediellit, kungullit të verdhëm bananes.
• Vitamina A. Luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kockave, imunitetin e fëmijës etj. Gjendet tek patatja e ëmbël, lëngu i karrotës, spinaqi, kungulli i verdhë, specat e kuq, mango, brokoli, pjeshkët, papaja etj.
• Vitamina C. Ndihmon në përthithjen e hekurit, ripërtëritjen e qelizave të kuqe të gjakut etj. E gjeni në bananet, spinaqi, mangoja, pjepri, luleshtrydhet e mesme, brokoli etj.
Vitamina D. Ndihmon në absorbimin e mineraleve si kalçiumi. E merrni nëpërmjet salmonit, kosit, peshkut ton,lëngut të portokallit, qumështit me yndyrë të plotë, të verdhës së vezës etj.
• Vitamina E. Limiton prodhimin e radikaleve të lira në trup të cilat dëmntojnë qelizat. E gjeni tek vaji i misrit, gjalpi i kikirikut, farat e lulediellit, kiëi, mango etj.
• Zinku. I nevojitet rreth 70 enzimave për të ndihmar metabolizmin. E merrni nëpërmjet grurit, troftës, gjoksit të pulës, mocarelës dhe djathit çedar.

 

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X