1-7 Gusht, java boterore e ushqyerjes me gji

0 0

Nga data 1-7 Gusht e gjithë bota merr pjesë në “World Breastfeeding Week”, e organizuar nga UNICEF dhe OMS (Organizata Botërore e Higjienës), në mënyrë që të promovohen vlerat e ushqyerjes së fëmijës me qumësht gjiri, duke filluar që në orët e para të jetës, dhe duke vazhduar për të paktën 7 muaj.

Qumështi i nënës i garanton fëmijës jo vetëm elementët ushqyes që ai ka nevojë, por edhe e mbron atë nga sëmundje të ndryshme si edhe favorizon zhvillimin korrekt të tij.

Gjatë kësaj jave të gjitha shtetet pjesëmarrëse do të mbajnë konferenca dhe do të ndërmarrin nisma për të sensibilizuar popullin për vlerat dhe nevojat e ushyerjes me gji.

“Të mbështetet gjidhënia është një nga investimet më inteligjente që një shtet mund të ndërmarre drejt qytetarëve të tij, në mënyrë që të sigurohet mirëqënia e fëmijëve të tyre”, komunikon UNICEF. “ Gjidhënia duhet të praktikohet në të gjitha vendet, qofshin ato të pasura apo të varfëra. Duhet të dihen benefitet në aspektin shëndetësor si edhe në atë të parandalimit të SIDS (vdekja e papritur e laktantit në gjumë) si edhe në përmirësimin e shëndetit të nënës”.

Nëna ushqeni fëmijët me gji! Është gjëja më e mirë që mund të bëni për ta!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X